Общая площадь 67м²
Дома, где жил и работал Амандус Адомсон, эстонский скульптор и живописец, академик, один из основателей эстонского национального искусства.
Задачей реставрационного проекта было восстановление знания в первоначальном виде для создания в нем музея-ателье жизни и работ А. Адомсона. Габариты здания и его планировка не были изменены.
Restaureeritava suveateljeega ühel krundil paiknevad veel paekivist abihoone ja oletatavalt kunagise elumaja kelder selle peale viiva paekivist trepiga, mis kuuluvad samuti restaureerimisele – abihoone on plaan võtta kasutusele külaliskunstnike ateljeena ning kelder kui ladu ja näit. terrass.
Projekt käsitleb ka krundi territooriumi heakorrastamise ja haljastamise eskiislahendust – olemasolev kõrghaljastus ja muu looduslik keskkond säilitatakse osaliselt. Olemasolev lehis, mis väidetavalt on A. Adamsoni enda istutatud, on ette nähtud säilitada, istutatakse uusi viljapuid. Krundi piirdeaed ning krundisisene aed on ette nähtud puidust piirdeaiana, mille lahendus lähtub vanadelt fotodelt nähtavast kunagi hoovis kulgenud piirdeaiast.
-
-
-
Главный вход
-
-
-
-
Вид с северо-запада
-
-
Хозяйственная постройка
-
-
Законсервированный фундамент от старого дома
-
-
Ворота со стороны улицы Адомсона
-
-
Законсервированный колодец
Музей-ателье Амандуса Адомсона был открыт для посетителей 12 ноября 2010 года.
Об истории здания:

Годом строительства летнего ателье Адомсона из источников разных публикаций считается 1892-1896. На протяжении многож десятилений в доме-ателье проживали близкие и дальние родственники Адомсона, kes ka külastajaid ateljeetuppa lubasid.
Maja aastal ~1900
Последним постоянным жильцом летного ателье была жена сына старшей дочери А. Адомсона, которая в 2002 году уехала в туберкулезную лечебницу. После этого за домом следил только дворник.
1940. aasta kevadel pandi Adamsoni Paldiski majja (hävinud elumajja) elama 30 madrust, kellede asemele aga õige pea tulid ohvitserid kuna kunstniku abikaasa oli komandandi juures käinud ja madruste sealviibimise vastu pretensiooni esitanud, tuues põhjuseks, et tegemist on Adamsoni majaga ja seal on kunstiväärtused. Üleval toas elasid lendurid, kes käisid öösiti Helsingit pommitamas.
Nõukogude ajal paiknes suveateljee kõrges katuslaega toas memoriaal. 1998. a. tagastati hoone kunstniku Rootsis elavale noorimale tütrele Maria Maddalena Carlsson’ile, kes 2005. a. kinkis suveateljee isa 150.-nda sünniaastapäeva puhul Eesti riigile, samal aastal saadi hoonele ka esimesed rahasummad ning ta konserveeriti.
2006. г. в ноябре убираться в летнем ателье приходили студенты из Таллинна и Хельсинки.
2009. a. sai Harjumaa Muuseumi filiaal Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum toetuse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt Paldiskis oleva Amandus Adamsonile kuulunud suveateljee restaureerimiseks ning avamiseks muuseumina.
* Текст был взят из “Дома, где жил и работал Амандус Адомсон, особые условия охраны памятников старины”, апрель 2007.