Käsitletavas piirkonnas Harku vallas kehtestati 2018.a. detailplaneering, mis nägi mh ette kinnistu jagamise neljaks eraldiseisvaks elamumaa kinnistuks ning kvartalisisesteks transpordimaa ja kergliiklustee kinnistuteks. Detailplaneering määras ehitusõiguse nendele neljale kinnistule kokku 31 elamisüksusega 8 ühekorruselise eluhoone rajamiseks.
Pärast detailplaneeringu kehtestamist koostatud esialgne hoonestuse eskiislahendus, sh asendiplaaniline ja liikluse lahendus, haljastus jne ei vasta kaasaegsele ning keskkonnasõbralikule elukeskkonnale esitatavatele nõuetele ja ootustele.
Alljärgneva kirjelduse eesmärk on selgitada alternatiivse lahenduse eeliseid võrreldes kehtiva detailplaneeringuga ning kirjeldada koostatud arhitektuurset lahendust. Vastavalt viimasele on tänaseks algatatud uus detailplaneering.
Järgnev loetelu ei kajasta alternatiivse lahendusega kaasnevaid eelised tähtsusjärjekorras.
Keskse roheala ümber paigutatud 31 elamisühikut (30 korterit ja 1 eraldiseisev elamu) on grupeeritud kuueks kahe maapealse korrusega hooneks.
Hoone 1 koosneb kummaski otsas kahest kahel korrusel paiknevast korterist, mille vahel on hooneosa, kus esimese korruse garaažide kohal kahel pool keskset trepikoda paikneb teisel korrusel kaks korterit. Kõik korterid on omavahel blokeeritud ning omavad (välja arvatud otsmised) eluruumidest vaadet vaid hoone ette ühisele rohealale ja hoone taha privaatsemale haljasalale. Hoone peafassaad on väikese kumerusega.
Hoone 2 on eelmisega analoogne, kuid on kogu territooriumi kõige pikema, keskse roheala suunas nõgusa fassaadiga hoone, koosnedes kokku 10 korterist.
Hoone 3 on eelmisetega sarnase plaanilahendusega kuue korteriga hoone.
Hoone 4 on territooriumi ainus eraldiseisev elamu.
Hooned 5 ja 6 on piirkonna väikseimad mitmekorterilised elamud koosnedes kumbki neljast korterist.
Eskiisprojekti koostamisel on lähtutud soovist luua üks arhitektuurne tervik, mis arvestaks maksimaalselt kinnisvaraturu olukorra, kinnistu asukoha, kasvupotentsiaali ja loodusliku eripäraga, detailplaneeringuga määratava ehitusõiguse jm nõuetega ning väärtustaks looduskaunist kohta parimal viisil. Hooned on viilkatusega, põhiliselt krohvitud fassaadidega. Varjualused, rõdud, verandad jmt on puitkonstruktsioonis. Kogu hoonekompleksi värvilahendus on soojades ja pastelsetes toonides. Katusekatteks on katusekivi või plekk. Arvestades elamisüksuste arvu ja hoonestuse ulatust, on põhiliste fassaadi- ja kujunduselementide puhul kasutatud 2-3 erinevat tüüpi varikatuse konstruktsiooni, välisust, verandat jne. Neid varieerides ja grupeerides on siiski võimalik saavutada arhitektuurne tervik, mis väldib liigseid kordusi mõjumata samal ajal rahutult.
Hoonete plaanilahendused on kompaktsed, kuid pakuvad võimalust varieerida mõnede ruumide orienteeritust (köögid tänava suunas või tagaaia suunas), rajada soovi korral mõne abiruumi asemele saun või (otsmiste korterite puhul) rajada elutoast väljapääs verandale või kaetud terrassile.