Üldpind 355m²
Ajaloost.
20. sajandi alguses oli enamus Kõpu poolsaare elanikke võtnud vastu Vene tsaari õigeusu ning 1910. a. valmis Kõrgessaare vallas, Mägipe külas Kõpu Külamäel Kõpu Kirik-Koolimaja. Ühte hoonesse paigutati kirikukooli kolm klassikomplekti, kirikuruumid jumalateenistuse läbiviimiseks ja õpetaja eluruumid. Hoone keskosas asuva kirikuruumi kohal kõrgus väike sibulakujulise kupliga kirikutorn.
-
-
Kirik-koolimaja 20 saj. alguses
-
-
Kirik-koolimaja 1950-ndatel
1941. aastal kiriku tegevus katkes, hoone jäi õige peremeheta ning lagunes. 1957. a. ehitati hoone ümber kultuurimajaks, ehituse käigus lammutati torn, kahe klassiruumi asemele ehitati saal ning kirikuruumist lavaauk. Hoone toimis kultuurimajana 1991. aastani. 1996. a. tagastati hoone omandireformi käigus Eesti Apostliku Õigeusu kirikule, kuid kuna kogudusse oli selleks ajaks jäänud vaid mõni inimene, siis kiriku tegevust ei taastatud ning hoone jäi kasutuseta seisma. 2003. a. kinnitasid 60 külaelanikku Kõrgessaare valla külade arengukava olulisimaks eesmärgiks Kõpu rahvamaja taastamise.
Eesti Apostlik Õigeusu kirik sõlmis külaseltsiga Valguskiir eellepingu, millega anti hoone külaseltsile tasuta kasutada sooviga rajada hoone pastoraadipoolsesse ossa väike kabel ja õpetaja eluruum. 2006. a. alustas Arhitektibüroo Allan Strus OÜ hoone projekteerimist.
* kokkuvõte Harda Roosna kogutud materjalist.
Hoone aastal 2006. Enne renoveerimist:
Projekt.
Restaureerimisprojekti eesmärgiks sai vajalike tööde ette nägemine hoone lagunemise peatamiseks, ühtlasi muuta hoone ruumijaotust selliselt, et hoonet oleks võimalik kasutada nii küla seltsimajana kui hetkel väikesearvulise koguduse kooskäimise kohana.
Kuna projektiga muudetakse hoone kasutusotstarvet ja ruumiprogrammi küllaltki palju, on Eesti Apostlik Õigeusu kirik hoone omanikuna otsustanud näha ette ka kirikutorni taastamise ilma (esialgu) risti ja kirikukella paigaldamiseta. Kuna uus torn paikneb küll samal kohal kus ehitusaegne, aga aastate jooksul toimunud muudatuste käigus on kirikuruumist saanud lava (lava funktsioon säilitatud ka käesolevas projektis), siis ei oma torn religioosset tähendust – seetõttu ei taastata õigeusuristi sibulkupli tipus ega paigaldata kirikukella. Torn taastatakse esialgsele võimalikult lähedasel kujul kasutades torni ehitusajale sarnaseid konstruktiivseid võtteid ning viimistlusmaterjale.
Hoone aastal 2009. Katus on renoveeritud:
Hoone aastal 2012. Paigaldatud uued avatäited: